top of page
BaBazula.jpg
Gulbaba Records - Transparent.png
BabaZula.png

BaBa ZuLa, Türkiye'de belli bir tür içine dahil edemeyeceğimiz ender gruplardan; 1996 yılında Dervis Zaim’in Tabutta Rövaşata adlı filmine müzik yapmak üzere kurulan grup 2013’ e geldiğimizde Amerika’dan Japonya’ya, Kanada’dan Brezilya’ya ve Avrupa’nın birçok ülkesine giderek ülkemizin müzik elçisi olacağından habersizdi. Geleneksel halk müziğinden beslenen BaBa ZuLa, müzikal köklerinden aldıklarını çağdaş müzikle birleştiriyor. Bunu yaparken kolaya kaçmıyorlar; bu yüzden yaptıkları özgün oluyor, taklit edilemiyor. Bir yanda funk, diğer yanda elektronik ama hepsinin beslendiği nokta memleket topraklarında yapılan müzik, ortaya çıkan ise: Türkçe saykedelik. 

 

Şimdiye kadar sayısız film müziğine imza atan ve Mad Professor, Bugge Wesseltoft ve CAN'dan Jaki Liebezeit gibi dünyaca ünlü sanatçılarla iş birliği yapan grup, 1960’ların saykedelik müziği ve Anadolu rock tınılarına dub ve elektronik yaklaşımlar ekleyerek deneysel ve çağdaş bir çizgi

getiriyor.

 

20.yıllarını ‘’XX’’ albümü ile taçlandıran BaBa ZuLa ardından 2019 yılında “Derin Derin” albümünü GlitterBeat etiketiyle yayınladı. Türk saykedelik müziğin öncülerinden BaBa ZuLa, 25’inci yılında 11’inci LP’si Hayvan Gibi’yi yayınladı. Grubun ilk canlı stüdyo kaydı olan Hayvan Gibi, Artone Stüdyoları’nda direct-to-disc (doğrudan plağa kayıt) yöntemiyle kaydedildi. Night Dreamer Records & Gülbaba Records etiketiyle yayınlanan albüm, Night Dreamer’ın D2D serisinin 5’inci albümü olmakla beraber Gülbaba Records etiketiyle çıkan ilk albüm olma özelliği taşıyor.

  • Instagram
bottom of page