Gulbaba Records - Transparent.png

Gulbaba Records is an Istanbul-based independent record label founded in 2020 as a long-desired extension of Gulbaba Music & Management. After working and touring with various artists from around the world and being music enthusiasts before everything else; we now aim to build a cultural hub structured around independent, original and passionate music.

Our label roster proudly keeps growing and currently includes well-known Turkish legends such as Mogollar and BaBa ZuLa as well as contemporary artists like Melike Sahin, Deniz Tekin, Barış Demirel, Birkan Nasuhoğlu, Ah! Kosmos and emerging new talents such as Ikaru, Nusaibin and Geeva Flava.

Our goal is to create a genre fluid catalog that currently includes turkish psychedelic, traditional turkish, experimental rock, new folk, electronica and hiphop & rap but we're always avidly open to new sounds and unique stories.

In the last year we worked on more than 20 digital releases and three physical releases both in CD and vinyl formats. We're proud partners with Night Dreamer Records and Artone Studios which allows musicians to record vinyl with direct to disc technology. Follow us on social media to learn more about our upcoming projects and get to know our incredible artists!

-----

Gulbaba Records, 2020 yılında Gulbaba Music & Management’ın uzun zamandır arzu edilen bir uzantısı olarak kurulan İstanbul merkezli bağımsız bir plak şirketidir. Gülbaba Records olarak bağımsız, özgün ve tutkulu müzik etrafında yapılandırılmış bir kültür merkezi inşa etmeyi hedefliyoruz. 

 

Gün geçtikçe büyümeye devam eden kataloğumuz Moğollar ve BaBa ZuLa gibi tanınmış Türk efsanelerinin yanı sıra Melike Şahin, Deniz Tekin, Barış Demirel, Birkan Nasuhoğlu, Ah! Kosmos ve Ikaru, Nusaibin ve Geeva Flava gibi günümüzün başarılı müzisyenlerinden oluşuyor. 

 

Çoğunlukla saykedelik, deneysel rock, pop, folk, electronica'dan oluşan kataloğumuz her zaman yeni seslere ve benzersiz hikayelere açık.

 

Müzisyenlerin direct-to-disc teknolojisiyle plak kaydetmelerini sağlayan Night Dreamer Records ve Artone Studios ile partner olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Yaklaşan projelerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek ve inanılmaz sanatçılarımızı tanımak için bizi sosyal medyada takip edin!

  • Facebook
  • Instagram